S pravdou von alebo prečo preboha do politiky?!

Autor: Kristián Čechmánek | 11.1.2016 o 9:45 | Karma článku: 4,09 | Prečítané:  726x

Chceš byť politik? Musíš sa predať, niečo sľúbiť! Lenže, všetko sexi je dnes vychytané. Slovensko už chránia iní, taxíky zadara by neprešli a 4. sociálny balíček by bol podobný socialistický nezmysel, ako tie tri predchádzajúce.

Zimné obdobie a zvlášť s ním spojené sviatky poskytujú ideálnu príležitosť zviesť sa na veselej, sviatočnej, komerčnej a vonkoncom nie požehnanej atmosfére. Slovami Matúša, kamoša z marketingového: „Kámo, si tovar a musíš sa predať!“. Aj preto by som mal asi teraz vypísať zoznam svojich, pre potenciálnych voličov, príťažlivých vlastností, tony skúseností a k tomu zopár sľubov, pretože tak sa na začínajúceho slovenského politika predsa patrí.

Lenže, ako tak premýšľam a googlim, všetko cool a sexi je vychytané. Slovensko už chránia iní, taxíky zadara by asi neboli úplne priechodné a štvrtý sociálny balíček by bol podobný socialistický nezmysel, ako tie tri predchádzajúce. Zo sľubov, zdá sa, zišlo. „Hmm, takže okrem toho, že Ťa nikto nepozná, za dva mesiace sú voľby a Ty nemáš čo sľúbiť máš ešte nejaké eso v rukáve?“, spýtal sa s arogantným a škodoradostným úškrnom Matúšov kolega sediac o kúsok ďalej.

Rišo Müller mal zrejme pravdu, keď spieval Nebude to ľahké. Chvalabohu. V populizme nie som príliš doma. Som 28 ročný chalan, právnik, so záľubou v politickej filozofii, hudbe a tarantinovkách. Som mladý, to áno, avšak trojročná skúsenosť doktorandskej a šesťročná skúsenosť lektorskej praxe mi dala presnú predstavu o tom, kde by sa malo uberať vysoké školstvo. V informačnej dobe už vysokoškolák nechce za pedagógov sebestredných, neomylných komentátorov vlastných skrípt, ale koučov, mentorov, jedným slovom, nasledovaniahodné vzory. Ľudí, ktorí sú zbehlí v moderných formách výučby a slovo „online“ nedráždi ich dáviaci reflex, či nebúra pevné múry ich statického a často nespochybniteľného sveta. Ľudí, ktorí majú tie povestné „soft skills“ a bazírujú na otvorenosti a kritickom myslení. Sám som vynikajúcich pedagógov mal, a to na Slovensku, ako aj počas štúdia v Dánsku. Možno aj preto som v tomto smere vyvíjal na domácej pôde praktickú činnosť. S partiou nadšených spolužiakov sme ešte ako študenti, niekedy v roku 2012, založili prvý národný, recenzovaný, študentský právnický časopis Legal Affairs (dnes Legal Point). Znamenalo to, že tí talentovaní sa konečne mohli dostať do povedomia a posunúť sa o krôčik vpred. O niečo neskôr sme s kolegami zo #Siete, Lubom Kocourkom, Katkou Cséfalvayovou a Dominikou Tekeliovou, realizovali ambiciózny projekt Online kariérneho poradcu, v rámci ktorého sme poradili stovkám nerozhodných maturantov v životnej otázke „Kam na výšku?!“. Nie je to však len o vysokej a školstve. Existuje tu napríklad obrovský spoločenský dopyt pre zjednodušenie a unifikáciu daňovo-odvodového systému. Takmer dvojročná prax asistenta právnika v Národnom osvetovom centre ma zas utvrdila v nevyhnutnosti elektronizácie. Web je budúcnosť, a to platí aj v prípade verejnej správy, elektronických volieb, či zakladaní obchodných spoločností. Nie milý štát, ja už fakt nechcem ako kuriér pobehovať po všemožných úradoch!

Čo teda môžem dať voličom? Asi len seba: mladého, drzého, energického a politicky nekorektného chalana, ktorý neponúka sľuby, či kamarátstvo. Nie, ja skutočne nie som kamarát. Som politik idúci do konfrontácie, politik, ktorý chce jednoduchý a efektívny štát. Pretože len taký štát môže slúžiť ľuďom. A o to predsa ide.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Marek Vagovič: Fico sa potrebuje udržať, aby sa kauzy nevyšetrili

Niektorí novinári berú Ficove výroky o prostitútkach príliš osobne, tvrdí novinár Marek Vagovič.

EKONOMIKA

Slováci ponúkajú za železiarne najviac, Američanom sa to máli

Žiaden záujemca neponúka cenu, ktorá by uspokojila U. S. Steel. Predaj neuzavreli.

KOMENTÁRE

Ako Danko začal mať problém s kebabom

Keď to hovoril Breivik, vraveli sme, že mu straší vo veži.


Už ste čítali?