Keď „retro“ nie je kompliment

Autor: Kristián Čechmánek | 20.1.2016 o 10:09 | Karma článku: 4,31 | Prečítané:  510x

Verejná správa na Slovensku je ako videopožičovňa. Zatuchnutá, staromódna, s ochytanými obalmi kaziet a nádychom „šuštiakových“ 90-tych rokov.

To, čo bolo kedysi tak vzrušujúce (hodiny strávené medzi hŕbami filmov) a napínavé (vrátiť videokazetu načas), už dnes asi len málokoho vzruší. Prečo? Pretože doba pokročila, a to podstatne.

21. storočie je o pohodlných ľuďoch, naviac s vyššími nárokmi. Ľudia chcú za menej námahy viac muziky. Možno im to vyčítať? Nemyslím si. Niekto by zaiste povedal, že sú obyčajní lenivci. Tým niekým by mohol byť napríklad majiteľ videopožičovne. Ten typ človeka, ktorý akosi nevie preglgnúť, že ja chcem sedieť doma na zadku, sťahovať z internetu a neblúdiť medzi zle označenými regálmi filmov, pozorujúc pri tom znechutený výraz chlapíka za pultom. Chcem to bez obmedzení, rýchlo a kvalitne. Som náročný? Asi áno, ale...

...štát je predsa poskytovateľ služieb. Ja som si ho nevybral. Narodil som sa do jeho inštitucionálneho rámca, musím ho rešpektovať. A platiť. Ak už teda nemám na výber a som povinný prispievať do štátneho prasiatka, chcem, aby poskytované služby mali istý štandard. Je načase, aby sa lokálne videopožičovne nahradili Netflixom.

Ak to nie je doteraz zrejmé, prirovnanie požičovní a digitálnych streamovacích služieb má ilustrovať stav, ktorý tu vládne a stav, ktorý by tu vládnuť mal. Namiesto jednoduchých a dostupných elektronických konceptov e-Governmentu (elektronizovaná verejná správa) panuje na Slovensku „hi-tech“ stredovek. Netreba pripomínať, že za nehorázne prachy.

Zatiaľ čo v Estónsku (áno, tá zaostalá krajina niekde na severe, kde vznikol Skype a ďalších tisíc zbytočných a neužitočných technických nezmyslov) je doslova všetko na webe a človek vybaví podstatnú časť svojej komunikácie so štátom z pohodlia obývačky či kancelárie, Slovensko sa stále utápa v nostalgii. Nie je to pritom náročnosťou alebo finančnou nedostupnosťou technologických riešení. Nakoniec, slovenskí politickí fachmani vytendrovali digitalizáciu za desaťnásobok sumy, ktorú na to použili Estónci, avšak s jedným rozdielom.
Estóncom to funguje. Nám nie.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?