O 17. novembri, predčasne narodených deťoch a komunizme

Autor: Kristián Čechmánek | 17.11.2019 o 22:51 | (upravené 17.11.2019 o 22:56) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  326x

Dnešok je pre mňa viac než symbolický, dnes sa u nás hrá na víťaznú strunu sychravého novembra dvojnásobne. Budem písať o tom, o čom sa na tribúnach nehovorí.

Vedeli ste, že 17. november je Medzinárodným dňom predčasne narodených detí? Možno aj áno, ale v eufórií víťazstva nad komunizmom sa táto informácia stala skôr druhoradou, a to napriek skutočnosti, že spolu bezprostredne súvisia. Pýtate sa ako?

Predčasne narodené deti sú podľa štúdie z roku 2016 znevýhodnené počas celého svojho života. (WOLKE, D.: Children born prematurely are disadvantaged at school and into adulthood but delaying school entry may not be the answer). Znevýhodnenosť sa môže prejavovať rôzne. Typické sú poruchy správania, znížená schopnosť koncentrácie, väčšia náchylnosť k niektorým poruchám, ako napr. ADHD, Aspergerov syndróm, autizmus, neuroticizmus a pod.

Predstavte si teraz dieťa s niektorou s vyššie vymenovaných porúch vyrastajúce v prísne konformnej a na marxisticko-leninistickej ideológií vystavanej spoločnosti. V lepšom prípade by skončilo pod medikamentmi na psychiatrii. V tom horšom by bolo mlátené esembákom, pripútané o radiátor, niekde v zatuchnutej cele. Darmo by ste vtedy vysvetľovali učiteľom, policajtom, sudcom, či lekárom, že Vaša myseľ, motivácia funguje inak, že neobsedíte, že ste fixovaní na určité paterny. Nie, vtedy sa nehľadelo na jednotlivca, ale na absurdnú, absolutistickú komunistickú morálku. A podľa tej znel rozkaz jasne: Inakosť do duševne vyprázdnenej a ekonomicky skrachovanej utópie socialistického sveta jednoducho nepatrí.

A teraz si predstavte ľudí akými boli napríklad Albert Einstein, Isaac Newton alebo Winston Churchill. Každý z nich bol predčasne narodený, iný, neschopný sa zaradiť do súdobého rámca normálnosti. Predstavte si, ako by sa im darilo v komunizme. Einstein by bol býval zrejme zlým robotníkom a po opakovanom vyhýbaní sa práci v továrni a neplnení plánu na 120% by bol zavretý. Zabudnite na všetky výdobytky vedy a techniky. Vedecký pokrok by sa zastavil niekde v stredoveku a my by sme sa mohli uspokojiť jedine s jablkom, ale bez gravitačného zákona. Ten by bol pre Ústredný výbor zrejme príliš reakčný. A čo s Winstonom? Ten by sa nám všetkým síce snažil nakričať, že kapitalizmu je vlastná jedna vada, a to nerovnomerné rozdelenie bohatstva, zatiaľ čo socializmu je vlastná len jedna cnosť: rovnomerné rozdelenie biedy, ale my by sme ho nestihli vypočuť, pretože by skončil spolu s Miladou Horákovou popravený...

Na začiatku som písal, že dnešok je pre mňa viac ako symbolický. Je to preto, že aj ja sám som predčasne narodený a mám ADHD. A hoci sa ani len zďaleka nepribližujem menovaným velikánom, za to, že sa môžem realizovať v tom, čo ma baví a za to, že môžem byť úspešný v tom, čo som si vybral, vďačím len liberálnej demokracii a kapitalizmu.
Pretože len v demokracii a kapitalizme majú všetky príbehy rovnakú hodnotu a rovnaké šance na úspech. Aj ten Váš.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Lučanský je na NAKA už hodiny, usvedčujú ho kajúcnici

Zadržali ho po tom, ako prišiel na dohodnutý výsluch.

CYNICKÁ OBLUDA

Porovnanie Slovenska a Maďarska

Občas si nahovárame, že sme na tom s úrovňou demokracie a politickej zodpovednosti lepšie.


Už ste čítali?