reklama

O 17. novembri, predčasne narodených deťoch a komunizme

Dnešok je pre mňa viac než symbolický, dnes sa u nás hrá na víťaznú strunu sychravého novembra dvojnásobne. Budem písať o tom, o čom sa na tribúnach nehovorí.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Vedeli ste, že 17. november je Medzinárodným dňom predčasne narodených detí? Možno aj áno, ale v eufórií víťazstva nad komunizmom sa táto informácia stala skôr druhoradou, a to napriek skutočnosti, že spolu bezprostredne súvisia. Pýtate sa ako?

Predčasne narodené deti sú podľa štúdie z roku 2016 znevýhodnené počas celého svojho života. (WOLKE, D.: Children born prematurely are disadvantaged at school and into adulthood but delaying school entry may not be the answer). Znevýhodnenosť sa môže prejavovať rôzne. Typické sú poruchy správania, znížená schopnosť koncentrácie, väčšia náchylnosť k niektorým poruchám, ako napr. ADHD, Aspergerov syndróm, autizmus, neuroticizmus a pod.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Predstavte si teraz dieťa s niektorou s vyššie vymenovaných porúch vyrastajúce v prísne konformnej a na marxisticko-leninistickej ideológií vystavanej spoločnosti. V lepšom prípade by skončilo pod medikamentmi na psychiatrii. V tom horšom by bolo mlátené esembákom, pripútané o radiátor, niekde v zatuchnutej cele. Darmo by ste vtedy vysvetľovali učiteľom, policajtom, sudcom, či lekárom, že Vaša myseľ, motivácia funguje inak, že neobsedíte, že ste fixovaní na určité paterny. Nie, vtedy sa nehľadelo na jednotlivca, ale na absurdnú, absolutistickú komunistickú morálku. A podľa tej znel rozkaz jasne: Inakosť do duševne vyprázdnenej a ekonomicky skrachovanej utópie socialistického sveta jednoducho nepatrí.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

A teraz si predstavte ľudí akými boli napríklad Albert Einstein, Isaac Newton alebo Winston Churchill. Každý z nich bol predčasne narodený, iný, neschopný sa zaradiť do súdobého rámca normálnosti. Predstavte si, ako by sa im darilo v komunizme. Einstein by bol býval zrejme zlým robotníkom a po opakovanom vyhýbaní sa práci v továrni a neplnení plánu na 120% by bol zavretý. Zabudnite na všetky výdobytky vedy a techniky. Vedecký pokrok by sa zastavil niekde v stredoveku a my by sme sa mohli uspokojiť jedine s jablkom, ale bez gravitačného zákona. Ten by bol pre Ústredný výbor zrejme príliš reakčný. A čo s Winstonom? Ten by sa nám všetkým síce snažil nakričať, že kapitalizmu je vlastná jedna vada, a to nerovnomerné rozdelenie bohatstva, zatiaľ čo socializmu je vlastná len jedna cnosť: rovnomerné rozdelenie biedy, ale my by sme ho nestihli vypočuť, pretože by skončil spolu s Miladou Horákovou popravený...

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Na začiatku som písal, že dnešok je pre mňa viac ako symbolický. Je to preto, že aj ja sám som predčasne narodený a mám ADHD. A hoci sa ani len zďaleka nepribližujem menovaným velikánom, za to, že sa môžem realizovať v tom, čo ma baví a za to, že môžem byť úspešný v tom, čo som si vybral, vďačím len liberálnej demokracii a kapitalizmu.
Pretože len v demokracii a kapitalizme majú všetky príbehy rovnakú hodnotu a rovnaké šance na úspech. Aj ten Váš.

Kristián Čechmánek

Kristián Čechmánek

Bloger 
  • Počet článkov:  10
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Právnik, pedagóg a kouč so slabosťou pre politickú filozofiu, psychológiu, satiru a mudrovanie. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

73 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Iveta Rall

Iveta Rall

86 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu